Jak zbudować zdolność kredytową – praktyczny poradnik

Jak zbudować zdolność kredytową – praktyczny poradnik kredytobiorcy

Jeżeli chcesz uzyskać kredyt bankowy, wiedza o tym jak zbudować zdolność kredytowa jest absolutną podstawową Twoich dalszych działań. Wbrew pozorom zbudowanie zdolności kredytowej nie jest rzeczą trudną. Aby to zrobić, konieczne jest jednak przestrzeganie kilku prostych zasad, które chcemy przedstawić w poniższym wpisie.

  1. Zweryfikuj swoją historię kredytową w BIK

Sprawdź jak przedstawia się Twoja historia kredytowa w rejestrze Biura Informacji Kredytowej. Jeżeli okaże się, że są szansę na usunięcie z niej negatywnych wpisów, nie wahaj się tego zrobić. Usunięcie negatywnych wpisów znacząco zwiększy Twoją zdolność kredytową.

  1. Zmniejsz koszty stałe swojego gospodarstwa domowego

Zrezygnuj z kablówki, telefonu na abonament, karty typu Multisport. Im mniej zobowiązań stałych, tym łatwiej o zwiększenie kwoty kredytu. Zmniejszenie kosztów stałych powoduje bowiem, że więcej pieniędzy pozostaje w naszej dyspozycji i może zostać przeznaczona na spłatę rat kredytu.

  1. Weź kredyt na dłuższy okres

Przy ocenie wniosku kredytowego bank bierze pod uwagę nasze dochody i porównuje je z wysokością raty. Wydłużenie okresu kredytowania spowoduje, że comiesięczna rata ulegnie zmniejszeniu, a uzyskanie kredytu o interesującej nas wysokości będzie łatwiejsze.

  1. Zrezygnuj z karty kredytowej i z limitu w koncie.

Nawet jeżeli nie masz zadłużenia na karcie kredytowej ani w koncie (na rachunku bieżącym), banki  automatycznie doliczają część wartości limitów na karcie i na koncie do kwoty comiesięcznych wydatków. Dlatego zrezygnuj z tych form kredytowania jeżeli zależy Ci na uzyskaniu większego kredytu.

  1. Zwiększ przychody

Zwiększenie przychodów to coś co w najszybszym stopniu wpłynie na wielkość przyznanego Ci kredytu. Pozyskanie dodatkowej, stałej pracy w wysokości 500 zł przy jednoczesnym niezwiększaniu kosztów pozwoli na uzyskanie 20–letniego kredytu hipotecznego w wysokości nawet 50 000 – 60 000 złotych większej przy założeniu, że rata będzie miała charakter stały. Obecna dobra sytuacja na rynku pracy tym bardziej zachęca do podjęcia dodatkowego zatrudnienia.

Jak zbudować zdolność kredytową - praktyczny poradnik

Jak zbudować zdolność kredytową - praktyczny poradnik

  1. Znajdź poręczyciela

Jeżeli nasza zdolność kredytowa jest niewystarczająca, możemy w celu zwiększenia kwoty kredytu posiłkować się zdolnością kredytową innych osób. Osobą taką może być żyrant, który niejako użycza nam swojej zdolności kredytowej zobowiązując się do spłaty kredytu w razie gdybyśmy to my nie regulowali rat w terminie. Żyrowanie kredytu jest powszechnie wykorzystywanym sposobem na uzyskanie większej kwoty kredytu choć sam w sobie nie zwiększa naszej zdolności kredytowej. Pamiętaj tylko, że w razie niespłacenia kredytu, Twoje dobre stosunki z żyrantem mogą zostać wystawione na próbę.

  1. Raty równe, nie malejące

W przypadku rat malejących wysokość raty jest większa w początkowym okresie spłacania kredytu i maleje wraz ze spłatą kredytu. W przypadku rat annuitetowych wysokość rat jest identyczna przez cały okres kredytowania, a przy tym niższa niż wynosiłaby wysokość początkowej raty w przypadku wyboru rat malejących (przy tym samym okresie kredytowania i oprocentowaniu). Z tej przyczyny banki uważają, że kredyt z ratą równą łatwiej będzie spłacić.

  1. Weź kredyt w złotówkach

Zaciągnięcie zobowiązania w walucie innej niż polski złoty powoduje, że musimy wykazać się przy tej samej wysokości kredytowania wykazać zdolnością kredytową wyższą o 20% niż dla takiego samego kredytu w złotówkach. W konsekwencji uda nam się pożyczyć większą kwotę aniżeli w razie zaciągnięcie kredytu w innej walucie, np. euro, funtach czy frankach szwajcarskich.

  1. Zapewnij obroty i dobrą historię na rachunku

Przy udzielaniu kredytu banki analizują wyciąg z konta bankowego. Zachęcamy do tego, żeby w czasie od 3 do 6 miesięcy przed wzięciem kredytu nie generować debetów na koncie.

  1. Zacznij od małego kredytu

Jeżeli nigdy wcześniej nie zaciągaliśmy zobowiązania, nie mamy żadnej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej SA, a tym samym bank nie udzieli nam kredytu. Budowanie zdolności kredytowej warto rozpocząć zatem od zaciągnięcia małego zobowiązania, które dzięki regularnej spłacie uwiarygodni nas w oczach banku, a ten chętniej udzieli nam kredytu. W tym zakresie możemy posiłkować kredytem gotówkowym lub kartą kredytową.

Numer telefonu
Tu wpisz treść wiadomości