10 kroków do wysokiej emerytury

W obliczu nadchodzącego kryzysu demograficznego i przewidywanej niewydolności istniejącego systemu ubezpieczeń społecznych, coraz częściej zadajemy sobie pytanie o to jak będzie wyglądała nasza emerytura. Czy wzorem niemieckich emerytów stać nas będzie na podróżowanie po całym świecie i realizację marzeń, na które w trakcie zawodowego życia nie mieliśmy czasu czy może na jesieni życia będziemy stać przed koniecznością podjęcia dodatkowej pracy po to aby jakoś związać koniec z końcem.Kroków do wysokiej emerytury
Szacuje się, że aby nasz poziom życia na emeryturze pozostał na podobnym poziomie co w okresie życia zawodowego, powinniśmy posiadać na emeryturze dodatkowy 1000 zł comiesięcznego przychody. Może się nam to udać, ale wiele zależy od nas i od tego jakie kroki podejmiemy w tym zakresie już teraz. Przedstawiamy 10 kroków do tego co należy zrobić, aby życie na emeryturze było dla nas samą przyjemnością.
1. Odkładaj pieniądze począwszy od pierwszej pracy
Przy założeniu, że pierwszą stałą pracę podejmiemy w wieku 25 lat, będziemy odkładać 150 zł miesięcznie (to tylko 5 zł dziennie!), z oprocentowaniem rocznym na poziomie 2,5%, po 40 latach oszczędzania będziemy dysponować kwotą 110 976 zł.
2. Skorzystaj z IKE / IKZE
Te dwa sposoby oszczędzania nie tylko dają możliwość długofalowego oszczędzania, ale dodatkowo dają korzyści podatkowe. W przypadku IKZE, wpłaty na konto IKZE możemy odpisać od dochodu, a zaoszczędzone kwoty przeznaczyć np. na lokatę.
3. Trzymaj mniej pieniędzy na ROR
Załóż OKO i przelewaj na nie całość posiadanych aktualnie wolnych środków, a na rachunku bieżącym zostaw jedynie środki potrzebne na pokrycie aktualnych wydatków. Uwierz, że im więcej środków masz pod ręką, tym więcej wydasz.
4. Dowiedz się na jak wysoką emeryturę możesz liczyć
ZUS co jakiś czas wysyła wszystkim ubezpieczonym informację na temat prognozowanej wartości emerytury. Lektura tej informacji pomoże Ci w podjęciu decyzji na temat tego czy przyda Ci się dodatkowe zabezpieczenie na okres emerytury.
5. Zainwestuj w obligacje skarbowe
Obligacje skarbowe to dobry sposób na długoterminowe i bezpieczne oszczędzanie. Jeżeli cenisz bezpieczeństwo bardziej niż potencjalny zysk, to rozwiązanie dla Ciebie.
6. Stwórz budżet domowy
Oszczędzanie bez budżetu to nie lada sztuka. Spisz swoje koszty i porównaj je z przychodami, a dowiesz się jak duży masz potencjał na oszczędzanie.
7. Odwrócona hipoteka
Jeżeli już jesteś emerytem, a masz nieruchomość, sposobem na powiększenie Twojego statusu jest skorzystanie z możliwości jakie daje tzw. odwrócony kredyt hipoteczny. W zamian za dodatkową comiesięczną wypłatę zależną od Twojego wieku i wartości nieruchomości, po śmierci nieruchomość przejdzie na własność banku. To rozwiązanie jest szczególnie polecane dla osób, które nie mają komu przekazać swojego stanu posiadania.
8. Inwestycja w złoto
Złoto to ponadczasowy kruszec, które od wieków stanowi sposób zabezpieczenia. Wahania kursu złota w czasie nie są duże, wobec czego jest to inwestycja odporna na geopolityczne zawirowania.
9. Inwestycja w fundusze
Fundusze mogą być ciekawą i intratną formą inwestowania, w szczególności w dłuższym horyzoncie inwestycyjnym. Również w przypadku inwestycji w fundusze można wybrać takie rozwiązania, które dają jak największą ochronę zainwestowanego kapitału, wobec czego może to być dobra forma inwestowania na emeryturę.
10. Stwórz plan na swoją emeryturę
Zastanów się co w ogóle chcesz robić na swojej emeryturze i ile środków będziesz potrzebował na realizację tych planów. Może się okazać, że będziesz potrzebował więcej pieniędzy niż Twoja przyszła emerytura albo że nie potrzebujesz dodatkowych dochodów. Odpowiedź na to pytanie determinuje jak bardzo musisz przejmować się emeryturą teraz.
Niezależnie od tego z której z powyższych rad skorzystasz pamiętaj, że każdy dodatkowy sposób oszczędzania uniezależnia Cię od kaprysów rządzących, a tym samym zwiększasz swoją szansę na osiągnięcie finansowej niezależności na emeryturze.